Milí lumpíci,

nejprve bych vás chtěl upozornit na to, že všechno, co se v tomto textu objevilo po původním zveřejnění, je zeleně. Velmi důležité údaje jsou červeně. Tak a jdeme na to. Den po aprílu (nejspíš abychom to brali vážně) byl spuštěn nový český server s27.sfgame.cz. Za normálních okolností by to byla nevýznamná událost. Tento server se ale pyšní novým updatem, který zanedlouho dorazí i k nám, a tak nebude od věci se mu trochu podívat na zoubek. Věnujte pozornost tomu, že screenshoty jsou z rané fáze po vypuštění updatu do světa, takže mohou obsahovat chyby, které už byly opraveny.

První věc, na kterou na serveru narazíte, je pochopitelně přihlašování, které doznalo jisté změny. Po zadání vaší přezdívky (obrázek 1) mohou nastat dvě možnosti. Za prvé, váš účet se vyhledá na serveru a jste vyzváni k zadání hesla (obrázek 2). Za druhé, k zadané přezdívce není nalezen žádný účet a systém vám umožní vytvoření nové postavy. V důsledku nového systému přihlašování přestávají fungovat všechny dostupné verze aplikace SF Bot, která automaticky odehrává touhu za hráče. BotH a Synergy mají velký problém 🙂

  

Po přihlášení či založení nové postavy se před vámi rozprostře zcela nové městečko (obrázky 3 a 4). Vypadá daleko líp, svěžeji a užitečněji než ta patlanina, která je doposud na většině serverů. Přibyl i jakýsi létající křišťál, který „má pro tebe a tvůj život mimořádný význam“. Když na něj kliknete, kamsi uletí, takže jeho funkci prozatím moc nechápu.

  

Každý dobrodruh musí pracovat, aby získal nějaké peníze a zkušenosti, takže se přesuneme do hospody. Zde vypadá všechno jako při starém. Na záchod jsem se prozatím nedostal, ale očekávám, že bude vypadat taky jako dřív. Když vybíráte z úkolů, jsou jejich názvy podtržené (obrázek 5), a když jste na cestě k úkolu, je vzhled jednotlivých scén vizuálně trochu lepší (obrázek 6). Při souboji v questu si bystré oko všimne, že úbytek životů je animován, takže ukazatel vašich životů se plynule změní o hodnotu, kterou vám protivník ubral. U kelímkáře máte nově táhlo, které vám umožňuje vsadit 0, 10, 20 … 100 % vašich peněz nebo 0, 1, 2 … 10 hub (obrázek 7). Naznačuje to, že zdvojnásobování sázek po dílčích neúspěších (systém Martingale) už nebude možné. Na záchod a ke kelímkáři se dostanete kdykoliv několikerým kliknutím na tlačítko Hospoda v menu.

    

V aréně nás čeká výrazná změna. Otevře se v podstatě síň slávy, kde si můžete vybrat pro svůj útok hráče. Okamžitě se vám zobrazí jeho postava se všemi staty a parametry (obrázek 8). Můžete na něj zaútočit kliknutím na zkřížené meče v pravém horním rohu jeho avataru, které jsou jedním z mnoha aktivních prvků u avatarů cizích postav, viz odstavec o síni slávy.

Protože se hlídka nedočkala žádných změn, přejdeme rovnou ke zbrojírně (obrázek 9). Zde si všimneme na první pohled dvou věcí. První z nich je, že tento obchod má nový vzhled. Podle mého trochu zbytečná práce, protože nevypadá o moc líp než ten starý. Druhá změna se týká postavení inventáře. Ten se přesunul ke stropu obchodu, napravo od postavy. Bude to chtít při kupování lektvarů asi trochu cviku, než si na novou polohu inventáře zvykneme. Problémy to ale moc nedělá.

  

Vzhled čaroobchodu (obrázek 10) se nezměnil, jen jsou o trochu lepší animace Fidgeta a opice. Nenápadná kniha je nepřístupná, ale to je způsobeno nízkou úrovní. Pro všechny od úrovně 66 zůstane pravděpodobně přístupná.

Stáj i houbičkář zůstávají věrni svému starému vzhledu, a tak si detailně prohlédneme svou postavu (obrázek 11). Jak už jsme si řekli, inventář se přesunul doprava nahoru vedle postavy, dále popis postavy doprava dolů a achievementy doleva dolů. Prostě trochu šachy. Pod avatarem a výstrojí se nachází úzký prostor, kde se dozvíte svou pozici v síni slávy, věhlas a kolik procent hráčů na serveru je horších než vy (po najetí myší na takovou kompasovou šipku), ukáže se vám zde i brnění (znak štítu), album, vaše zvíře a úplně napravo lektvary. To vše v relativně úzkém prostoru. Je to docela přehledné a efektivní. Staty vylepšené lektvary se zobrazují v barvě příslušného elíku a v neposlední řadě se zobrazuje cena vašich předmětů i mimo čaroobchod. To vám snad zabrání vhodit omylem do záchodu drahou věc.

  

Aby člověku nic neuteklo, musí tu a tam číst poštu. Ta se nově rozdělila na došlé zprávy (obrázek 12) a souboje vaše osobní i cechovní (obrázek 13). Nově tedy nenajdete v cechu tlačítko pro zhlédnutí poslední bitvy. Nemělo by se už tedy stát, že se vám pošta přes noc zaplní kvůli nějakému příliš aktivnímu hráči. Při rozkliknutí pošty se vám přesune kurzor do kolonky Adresát. Pokud vyplníte jméno existujícího hráče, zobrazí se vám i jeho profil, což může občas zamezit zbytečnému nedorozumění.

  

Podstatnou změnou vzhledu prošel i cech (obrázky 14 a 15). Nalevo vidíme seznam hráčů s jejich úrovní, lektvary a časem, před kterým byli naposledy aktivní, a zda jsou přihlášeni do útoku a obrany. Přihlašovat do bojů se budeme přibližně uprostřed nahoře. Už nikomu se nepodaří nechtíc darovat do cechu houby nebo zlato, protože tato volba se nachází pod speciálním tlačítkem. Zlato i houby lze darovat klasicky příkazem nebo pomocí posuvníku jako u kelímkáře. Ptáte se, kam se poděl cechovní chat? Kam máte příkazy zadávat a kde se bavit s kamarády? K tomu slouží ta všudypřítomná šipka vpravo uprostřed, která je vidět na všech screenshotech (obrázek 16). Myslím, že v našem cechu se bude klikat pořád jenom na tuto šipku 🙂

    

V síni slávy si můžeme prolistovat hrdiny (obrázek 17) i cechy (obrázek 18) včetně jejich aktuálního náhledu. Po kliknutí na nenápadné „+“ na hráčově avataru se nám otevře širší nabídka (obrázek 19), co všechno bychom chtěli s hráčem dělat. Ale nejedná se o žádné nemravnosti. Můžeme poslat zprávu, zaútočit, podívat se na popis postavy, porovnat jiného hráče s vlastní postavou, přidat do ignore listu a přidat do přátel. S poslední položkou sovisí i seznam přátel (obrázek 20), kde si můžete prohlédnout, koho vlastně máte v oblibě.

      

Naše předposlední zastávka bude v podzemí (obrázek 21), kde je nově viditelných všech třináct podzemí, včetně nenápadné věže vlevo nahoře a démonického portálu zhruba uprostřed. Zde nic nového, jen pěkná stezka s hezkými obrázky.

A teď to, co by mělo rozvířit vody vaší fantazie. V menu se nachází úplně nová položka „Pevnost“, u níž je napsáno: „Nová budova bude dostupná brzy…a přijde toho ještě mnohem více. Podrobnosti oznámíme v našich novinkách zanedlouho!“ (obrázky 22 a 23). Máte nějaký nápad, o co by se mohlo jednat? Podělte se o to s námi v cechovním chatu 🙂

    

Mezi všemi prostorami, které jsem zmínil výše, se můžete pohybovat za pomoci těchto klávesových zkratek:
A – Aréna
C – Postava
D – Podzemí
F – Seznam přátel
G – Cech
H – Síň slávy
I – Pošta
M – Čaroobchod
O – Volby
P – Pošta
S – Stáj
T – Hospoda
W – Zbrojírna
Z – Hlídka
Jak jste si určitě všimli, žádná klávesová zkratka nevede k houbičkáři, ani do pevnosti, zatímco do pošty vedou dvě. Snad se dočkáme nápravy. Je ale pravdou, že moc hráčů tuhle funkci nevyužije.

A nyní už zbývá doplnit jen takovou drobnost. Máte-li víc postav nebo děláte-li někomu zrovna chůvičku, bude pro vás nepohodlné se na jinou postavu dostat. Když jste ve městě, je potřeba kliknout na křížek vpravo nahoře, potvrdit vystoupení ze hry, dále kliknout na tlačítko „Spravovat…“ (obrázek 24) a v nově otevřeném kymácejícím se obrázku vaší postavy (obrázek 25) kliknout na červený křížek. Nyní nezaškrtávejte, že chcete smazat postavu ze serveru, nicméně v tomto kroku musíte kliknout na OK, protože odpovídáte na otázku ‚Opravdu chceš z tohoto zařízení odstranit postavu „(vášnick)“ (Světě 2)?‘. Když to uděláte, odpovídá tato akce odhlášení. Klikněte tedy na OK a můžete se přihlásit na jinou postavu. Na jiný způsob odhlášení jsem dosud nepřišel a přijde mi to dost otravné. Obzvlášť když Podmínky používání SF chůvování vysloveně povolují. Každopádně pokud si otevřete více panelů, relativně pohodlně tento klacek hozený pod nohy obejdete 🙂

  

Pokud máte nějaký postřeh nebo připomínku, nebojte se mi napsat zprávu nebo napište příspěvek do chatu v cechu.

Váš Tom (fefak)